تماس با ما نقشه سایت سیستم RSS
ایزو 9001:2015- به چاپ رسید!ایزو 9001:2015- به چاپ رسید!
آخرین ویرایش استاندارد ایزو 9001 مرتبط با سیستم مدیریت کیفیت منتشر شده است. این امر نتیجه بیش از سه سال کار بازنگری توسط کارشناسان می باشد تا این استاندارد به روز بوده و با نیاز های مدرن امروزی همخوانی داشته باشد.
بالغ بر یک میلیون گواهینامه در سراسر دنیا وجود دارد. ایزو 9001 به سازمان ها کمک می نماید تا کیفیت کالا و یا خدمات خود را به مشتریان نشان دهند. همچنین این استاندارد همانند یک ابزار عمل نموده و به ساده سازی فرایند های یک سازمان و در نتیجه کارایی آن ها منجر خواهد شد.
 کوین مک کلینی (Kevin McKinley) دبیر کل تیم اجرایی سازمان ایزو در این مورد توضیح می دهد: "ایزو 9001 به سازمان اجازه می دهد تا خود را با جهان پویا منطبق نماید. همچنین توانایی سازمان برای رضایتمندی مشتریان را نیز تشویق می نماید و زیر ساختی برای رشد و موفقیت پایدار در سازمان ایجاد می نماید."
 نسخه جدید استاندارد ایزو 9001:2015 دارای تغییرات اساسی و مهمی است که از آن به عنوان یک تکامل یا تحول یاد می شود. در واقع استاندارد به قرن بیست و یکم آمده است. ویرایش های قدیمی ایزو 9001 نیازمند الزامات بی شماری برای مستند سازی فرایند ها و سوابق بوده است. در ویرایش های بعدی این استاندارد در سال 2000 و 2008 تمرکز بیشتری بر مدیریت فرایند ها بوده است و الزام بر مستند سازی کاهش یافته است. اما اکنون در ویرایش سال 2015 یک گام فراتر رفته و تمرکز آن بیشتر معطوف به عملکرد است. این کار با استفاده و ترکیب رویکرد فرآیندی و تفکر مبتنی بر ریسک و همچنین به کارگیری چرخه PDCA در تمامی سطوح سازمان می باشد.امروزه سازمان ها ممکن است دارای چندین استاندارد مدیریتی باشند، استاندارد ایزو 9001:2015 طوری طراحی گردیده است تا به راحتی با سایر سیستم های مدیریتی یکپارچه شود.
در نهایت گفته می شود جهان تغییر کرده است و نیاز است تا ویرایش جدید استاندارد آن را بازتاب دهد. تکنولوژی همچنین موجب افزایش انتظارات مشتریان و کسب و کار شده است. موانع تجاری به دلیل کاهش تعرفه ها ، کاهش یافته است. اما برخی از ابزار های استراتژیک مانند استاندارد های بین المللی نیز تاثیر گذار بوده اند. همچنین ما شاهد روندی به سمت زنجیره تامین جهانی و پیچیده ای هستیم که فعالیت های یکپارچه را طلب می کند. در نتیجه سازمان نیازمند عملکرد به طرق جدیدی هستند و استاندارد های مدیریت کیفیت باید بتواننداین نیاز را برطرف نماید.
 استاندارد ایزو 9001:2015 جایگزین ویرایش های قبلی شده است و شرکت های صدور گواهینامه (CB) تا 3 سال آینده زمان برای تغییر گواهینامه ها به ویرایش جدید دارند. همچنین ایزو 9000 که شامل مفاهیم و اصطلاحات و لغات استاندارد است ویرایش گردیده و نسخه جدید آن در دسترس است.
شاخه مطلب
 
يكشنبه 5 مهر 1394 - 16:40:43|مطالب ویژه |  نسخه مناسب برای چاپ

         اخبار تازه :
مقالات